Co grozi za posiadanie marihuany w Polsce?

Posiadanie kilku gram marihuany

“Co mi grozi za posiadanie marihuany? Jaki wyrok? Jaka kara? Może wystarczy tylko grzywna?” – to często zadawane pytania. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Za posiadanie narkotyków grozi nie tylko kara grzywny. Zatrzymany za posiadanie narkotyków może nawet trafić do więzienia. Kara za posiadanie narkotyków w Polsce jest surowa. Osoba, która uprawia marihuanę w doniczce tylko na własny użytek może iść do więzienia. Karanie za posiadanie marihuany w Polsce jest niezrozumiałe dla naszych sąsiadów. W Czechach posiadanie marihuany w niewielkich ilościach na własny użytek jest dozwolone. Czy kiedyś posiadanie marihuany w Polsce na własny użytek będzie legalne? Na październikowym posiedzeniu w Sejmie odbyła się debata na temat legalizacji medycznej marihuany. To może być krok w przyszłość i kiedyś doprowadzić liberalizacji przepisów o posiadaniu marihuany w Polsce.

Jaki wyrok lub kara grozi za posiadanie marihuany w Polsce?

Sąd może orzec za posiadanie narkotyków do 3 lat pozbawienia wolności.
Jeżeli Sąd uzna, że wystąpił przypadek mniejszej wagi np. za posiadanie 1 grama marihuany może zostać orzeczona grzywna lub kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku.

W przypadku posiadania znacznej ilości marihuany Sąd może orzec od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Wyrok za posiadanie marihuany może być także warunkowo umarzający postępowanie. W takim przypadku Sąd nakłada na posiadacza marihuany obowiązki np. dokonanie wpłaty na określony cel społeczny lub inne środki karne ale jednocześnie warunkowo umarza postępowanie karne. Jednakże nadal osoba taka w świetle prawa pomimo nałożonych na nią obowiązków jest osobą niekaraną i gdy pracodawca, przyszły pracodawca lub ktoś inny zada pytanie o karalność to będzie można powiedzieć zgodnie z prawdą, że jest się osobą niekaraną.

Posiadanie marihuany przez nieletniego. Jaka kara?

Nieletni palący marihuanę

Nieletni to osoba która ukończyła 13 lat a nie ukończył 17 lat. Osoba taka zostanie ukarana przez Sąd Rodzinny i Nieletnich. Sąd za posiadanie marihuany przez nieletniego może orzec w szczególności:

a/ upomnienie,
b/ nadzór kuratora,
c/ skierowanie do ośrodka pracy z młodzieżą
d/ skierowanie do placówki opiekuńczo-wychowawczej lub resocjalizacyjnej
e/ skierowanie do rodziny zastępczej lub zakładu poprawczego.

To jaki środek wychowawczy zostanie zastosowany wobec nieletniemu za posiadanie marihuany zależy od właściwości osobistych, środowiska w jakim przebywa, zachowania przed i po popełnieniu czynu i wielu innych.
Osoba, która ukończy 17 lat odpowiada za posiadanie marihuany jak dorosły na podstawie kodeksu karnego. Nieletni tylko wyjątkowo może zostać ukarany karami określonymi w kodeksie karnym.

Grzywna za posiadanie marihuany zamiast skazania?

Za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków może być orzeczona kara grzywny. Wszystko zależy od ilości znalezionej marihuany. Sąd będzie brał pod uwagę także opinię oraz zachowanie przed i po znalezieniu marihuany. Karę grzywny orzeka się w stawkach dziennych 10 do 540 stawek.

One thought on “Co grozi za posiadanie marihuany w Polsce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *